Nízkoenergetický dom – aké sú jeho najlepšie výhody?

Nízkoenergetické domy sa na trhu pohybujú už nejaký ten piatok, no skutočný „boom“ zažívajú len odnedávna. Tieto domy sú špeciálne navrhnuté tak, aby spotreba energií bola na minime, čím sa výrazným spôsobom redukujú vaše náklady na vykurovanie. Okrem toho však ponúkajú aj ďalšie iné výhody, vďaka ktorým si nízkoenergetické domy získavajú čoraz viac fanúšikov.

Nižšia spotreba energií a iné výhody

Prvou a zrejme tou najväčšou výhodou nízkoenergetických domov je miera spotreby energií. Nízkoenergetický dom nemá svoj prívlastok len tak pre nič za nič. Ročná tepelná spotreba totižto nepresahuje hodnotu 50 kWh/m2. Ak by sme si tento údaj mali pretaviť do bežnej reči, tak je to až trikrát nižšia spotreba ako pri klasických stavbách, kde sa toto číslo pokojne môže vyšplhať až na 150.

Pri stavbe takýchto domov sa zameriavame predovšetkým na precízne vykonanú architektúru, no zároveň nezabúdame ani na pohodlnosť bývania. Nízkoenergetické domy si zarábajú sami na seba a sú vhodné pre alergikov, astmatikov i rodiny s deťmi. Skutočne univerzálne riešenie.

Zjednodušenie a ekológia

No a od prvého bodu sa plynulo presúvame k ďalším výhodám. Váš dom si nebude vyžadovať toľko vykurovania a vďaka tomu nebudete natoľko ovplyvňovaní možným nárastom cien za energie, keďže vaše výdavky budú v tomto smere pomerne nízke. Ďalej budú vykurovacie telesá oveľa menej opotrebovávané, čo zase bude mať pozitívny vplyv na ich životnosť.

Domácnosti, ktoré kúria drevom zase ušetria veľa miesta, keďže spotreba dreva či iného pevného paliva je taktiež nižšia. No a veľkým pozitívom je aj dopad na ekológiu a životné prostredie Zeme. Pri vykurovaní sa do ovzdušia vypúšťajú mnohé škodlivé emisie – nízkoenergetický dom ich množstvo výrazne redukuje.