Rodinný dom na kľúč – jednoduché, lacné a úsporné riešenie bývania

Vedeli ste, že pasívne domy majú až desaťnásobne nižšiu spotrebu energií ako klasické staré domy? Týmto stavbám nemôžu konkurovať dokonca ani zateplené novostavby, a preto pasívne domy predstavujú na súčasnom trhu lacné a hlavne nesmierne úsporné riešenie bývania, ktoré výrazne znižujú vaše náklady.

Čo je to pasívny dom?

Ak by sme sa mali najskôr zamerať na vizuálnu stránku pasívnych domov, tak by sme len márne hľadali nejaké výnimočné špecifiká, ktorými sa odlišuje. Rozdiely v porovnaní s klasickými domami však nachádzame v oveľa podstatnejších parametroch. Tým hlavným je spotreba energií na vykurovanie, ktorá v období jedného roka neprekračuje hodnotu 15 kWh/m2, zatiaľ čo pri starých domoch môže byť toto číslo až desaťnásobne vyššie.

Pasívne domy sa v našich končinách často mylne považujú za prehnaný a drahý luxus. Tieto názory sú však veľmi skreslené, keďže ich výstavba je maximálne o 10% drahšia ako realizácia klasických domov. Keď si k tomu pripočítate úsporu nákladov na vykurovanie, tak zistíte, že táto investícia je v oblasti bývania jednou z najvýhodnejších.

Vlastnosti pasívneho domu

Šetrnosť k vašej peňaženke však nie je to jediné, čo vám pasívny dom ponúka. Medzi kľúčové vlastnosti pasívnych domov patrí perfektná vzduchotesnosť. Konštrukcia a obal domu neprepúšťa chlad, teplo, hluk a ani vlhkosť – prúdenie vzduchu si kontrolujete vy sami.

Ak sme spomenuli, že do pasívnych domov sa nedostáva vlhkosť, tak to súvisí s ďalším pozitívom. Tým je fakt, že vďaka kontrolovanému vetraniu sa v dome znižuje prašnosť a eliminuje tvorba plesní. Vďaka tomu je ovzdušie vo vnútri vždy príjemné a vyhovuje aj alergikom, keďže pomocou vetrania sa odfiltruje až 90% všetkých alergénov.

Ak hladáte rodinný dom na kľúč, pasívny dom by mohol byť tou správnou odpoveďou.